• Dolar Alış / Satış: 5.792 / 5.802
  • Euro Alış / Satış: 6.547 / 6.559
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Tren Kütüphane yerine taşındı

16 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1146 defa okundu.
Tren Kütüphane yerine taşındı

Çankırı Belediyesi tarafından, Tren Garı içerisinde, kütüphane olarak yeniden dizayn edilen lokomotif ve yolcu vagonu, hizmet vereceği alana taşındı. İki vinç ve dört tırın kullanıldığı, yirmi işçinin emek verdiği taşıma işlemi on iki saatte tamamlandı.

Taşıma işlemi için kente gelen iki vinç, gar içerisindeki alanda kurulduktan sonra hazırlanan kütüphane vagonu, lokomotifi ve tenderi (lokomotifin kömür ve su taşıyan bölümü) tırlara yükledi. Tırların üzerinde getirilen parçalar, Şehitlik Anıtı yanında hazırlanan bölüme koyuldu.

Tren, 1906 Prusya Yapımı

Kütüphane tren hakkında bilgiler Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, ”Trenimizin lokomotifi 1906 yılında dönemin devletlerinden Prusya’da yapılıp Osmanlı Devletine satılmış. Uzun yıllar buharlı tren olarak hizmet etmiş, ardından ise Devlet Demir Yolları’nın hangarına çekilmiş. Geliştirdiğimiz proje için hangarda bekleyen bu tarihi makineyi Çankırı’ya getirdik ve gar içerisinde kütüphane olarak yeniden tasarladık” diye konuştu.

Lokomotif ve vagonun toplam ağırlığının 96 ton olduğunu belirten Dinç, ”Bu tarihi lokomotif Osmanlı’ya teslim edilmesinin ardından ilk kez kara yolu ile nakledildi. Yeni alanında hem nostaljik görüntüsü ile geçmiş yılların teknolojisini insanlara hatırlatacak hem de çocuklarımızı kitap okumaya teşvik edecek güzel bir kütüphane olacak” dedi.

Çankırı’da on yedi okula kütüphane kazandırdıklarını hatırlatan Dinç, ”Bu kütüphanelerin yanı sıra çocuklarımızın ilgilisini çekmek için Uçak, Tren ve Gemi Kütüphane projeleri hazırladık. Recep Tayyip Erdoğan Parkı içerisindeki uçağımızın yapımını tamamladık ancak çevre düzenlemesi için çalışmalarımız devam ediyor. Trenimiz ise yeni alanında hazırlanacak. Ayrıca Şehitlik Anıtı etrafındaki alanı da yeniden tasarlayacağız” diye konuştu.

Tren’in çalıştığı yıllardan görüntüler

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN