18° Hafif yağmur
 • EURO
 • DOLAR

Tüm Memurlarımıza Servis İstiyoruz

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarının Merkez teşkilatlarının büyük bölümünde servis hizmeti verilmektedir. Ancak, taşra teşkilatlarında personele servis hizmeti yok denecek kadar azdır. Servis hizmeti verilmeyen kamu görevlilerine ulaşım ücreti de ödenmemektedir. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nda hem merkez teşkilatında hem de taşra teşkilatlarında (İstanbul hariç) servis hizmeti verilmemektedir. Adalet Bakanlığı (3 büyük il […]
HABERLER - 16 Aralık 2014 23:01 A A

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarının Merkez teşkilatlarının büyük bölümünde servis hizmeti verilmektedir. Ancak, taşra teşkilatlarında personele servis hizmeti yok denecek kadar azdır. Servis hizmeti verilmeyen kamu görevlilerine ulaşım ücreti de ödenmemektedir.

Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nda hem merkez teşkilatında hem de taşra teşkilatlarında (İstanbul hariç) servis hizmeti verilmemektedir.

Adalet Bakanlığı (3 büyük il dışında), İçişleri Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (birkaç il merkezi hariç) Gençlik ve Spor Bakanlığı, İŞKUR başta olmak üzere, birçok bakanlığın taşra teşkilatında servis hizmeti yoktur.

Yeni yapılan Adalet Sarayları ile yapılacak Hükümet Konağı gibi pek çok kamu kurumu da şehirlerin dışında hizmet vermektedir. Lojmanlar Kırkevler mahallesinde, Adalet Sarayı şehrin diğer girişinde, ters istikamette. Yarın Hükümet konağı yeni binasına taşındığında bu kez aynı sıkıntılar tekrardan artarak yaşanacaktır. Servis hizmeti de pahalı. Üstelik yemek maliyeti ile birlikte bütçemize oldukça yük getirmekte. Ulaşım oldukça pahalı ve en az 4 gidiş ve dönüş hesaplandığında ortalama olarak ayda en az 265 TL etmektedir. 2014 yılı için 123 TL seyyanen zam alan memur, zaten bu yılın 6. Ayından sonra kesesinden yemeye başlamıştır.

Kamu İşçisine Var, Memura Yok

Bilindiği üzere, kamuda çalışan işçilere kurumunda servis imkanı sağlanamıyorsa, ulaşım ücreti verilmektedir. Yine yemek ücretsizdir. Ancak, kamuda çalışan memurlar ne servis ne de yemek ücreti de alamamaktadır. Bu durum, Anayasa’nın 10. Maddesinde ifade edilen “Kanun Önünde Eşitlik”, 49. Maddesinde düzenlenen “Çalışma Hakkı ve Ödevi”, 55. Maddesindeki “Ücrette Adaletin Sağlanması” ve 128. Maddesindeki “Kamu Hizmeti Görevlileriyle İlgili Hükümler” ilkesine aykırıdır.

Şunu da net olarak ifade etmek istiyorum; işçi arkadaşlarımızla kendimizi kıyaslarken onların yaptığı mücadele neticesinde aldığı hak olduğunu da bilmekteyiz.Kendilerini bundan dolayı kutluyorum.

Konuyla ilgili yetkili ama etkisiz, memuru düşünmeyen, ağa babalarının dediklerinden çıkamayanların imzaladığı anlaşma kendi yayınladığı kitap sayfa 291 de aynen: “Madde 6- Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında görev yapan personele mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmeti sağlanması konusunda çalışma yapılacaktır”. Hani taşra, hani İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler?Müthiş çalışmışlar, müthiş!!! Yorumu o malum sendika üyelerine bırakıyorum, yazık, çok yazık!

Bu adaletsizliği Türk Büro-Sen olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Servis ve yemek imkanı sağlanamayan kamu kurumlarında, memurlara da kamu işçilerinde olduğu gibi ulaşım ve yemek ücreti ödenmelidir.

Enflasyon Eziyor, Hükümet Seyrediyor

Hükümetin revize ettiği ve %9,4 olarak öngördüğü 2014 yılı enflasyonu yılsonunda bu şekilde gerçekleşirse, memurların sadece enflasyon karşısındaki kayıpları aylık %4,2’ye yükselecektir.

Yaşanan ekonomik gelişmeler üzerine enflasyon farkı ödenmesi yolundaki tüm girişimlerimiz “Toplu sözleşme hükümlerinin dışına çıkamayız” gerekçesiyle geri çevrildi. Mutfağa ve zorunlu harcamalara gelen zamlar neticesinde bir ailenin zorunlu harcamaları 9 ay içinde tam 363 lira yükseldi. Memur-Sen’in hükümetle imzaladığı toplu sözleşme neticesinde; 2,6 milyon memur ile 1,9 milyon memur emeklisi ciddi manada ekonomik kayba uğramıştır.

Değerli basın mensupları,

Kamuda çalışanlar arasında yapılan (işçi-memur) servis hizmeti ayrımcılığının ortadan kaldırılarak, her çalışanın bu hizmetten yararlandırılmasını, yararlanmayanlara ise ücretlerinin ödenmesini yıllardan beri, toplu pazarlık masalarında hükümetten talep ettik, ediyoruz. Kurum İdari Kurullarında bu taleplerimizi gündeme getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Hizmet kolumuza bağlı tüm kurumlarla yazışma ve görüşmeler yaparak, adaletsizliğin giderilmesini istedik. Gelinen noktada, bu talebimize gerek hükümetin duyarsız kalması, gerekse kurumların meseleye sahip çıkmaması üzerine, bir defa daha konuyu TBMM’ye taşımaya karar verdik.

Umut ederiz ki, sosyal devlet olmanın gereği olan servis ve yemek hizmeti sunulması, ücretin ödenmesi konusunda, Türk Büro-Sen olarak, TBMM nezdinde konun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Metin Memiş=>Türk Büro-Sen & Çankırı Şube Başkanı

Bu haber 1081 kez okundu.
HABERLER - 23:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.