18° Hafif yağmur
 • EURO
 • DOLAR

ÜLÜŞKÜ- ILÜŞKÜ

Ne mi yapacağız dersiniz? Ülüşkü, ilüşkü. Çankırı ağzıyla et sucuğuna verilen ad. Bu ifade üzerine yaptığım araştırmalarda Çukurova- Kahramanmaraş civarında benzer bir ad olan ilişkin kullanılıyor. Şimdi olmasa da her iki bölgede et sucuğuna ilüşkü ya da ilişkin deniliyor sucuk ise genelde cevizli olan bandırma için kullanılıyor. Bu yazıyı hazırlarken çocukluğuma gittim. Evdeki koşturmaca, koku, […]
YEMEK - 2 Nisan 2015 15:20 A A

Ne mi yapacağız dersiniz?

Ülüşkü, ilüşkü.

Çankırı ağzıyla et sucuğuna verilen ad. Bu ifade üzerine yaptığım araştırmalarda Çukurova- Kahramanmaraş civarında benzer bir ad olan ilişkin kullanılıyor.

Şimdi olmasa da her iki bölgede et sucuğuna ilüşkü ya da ilişkin deniliyor sucuk ise genelde cevizli olan bandırma için kullanılıyor.

Bu yazıyı hazırlarken çocukluğuma gittim. Evdeki koşturmaca, koku, arada bağırış- çağırış ve herşey bittikten sonraki huzur.

Bu zamanlar Çankırı‘da önce kışlık kıyma- sızgıç kavrulur sonrasında sucuk işine girişilirdi. Benimde aklımda sucuk kıyması yoğurmak vardı ama adını tamamen unuttuğum ülüşkünü dayımın hanımı hatırlattı,  sonrası geldi.

Etler tabii ki kasabımızın seçtiği yerlerden, baharatlar onun gönderdiği baharatçıdan olunca ortaya çok ama çok lezzetli bir sucuk eti- köftesi çıktı. Tercihimi az olduğu için köfte yapmaktan yana kullandım,  siz isterseniz bağırsağa ya da bezden yapılmış torbalara doldurup kurutabilirsiniz.  Her haliyle sizi mutlu edip, damaklarda inanılmaz bir lezzet bırakacaktır.

 

Malzemeler

1 kg dana eti- orta yağlı

500 gr koyun eti- orta yağlı

200 gr iç yağı

120 gr sarımsak (3-4 baş)

20 gr acı toz biber

40 gr tatlı toz biber

25 gr kimyon

5 gr karabiber

10 gr çemen

15 gr 7 çeşit baharat

30 gr tuz

 

Yapılışı

Sarımsaklar ıslatılıp ayıklanır.

Kıyma makinasının iri gözünden önce sarımsaklar ardından etler ve iç yağı çekilir.

Sarımsaklı et karışımına baharatlar serpilip karıştırılır ve tekrar çekilir.

Çekilen baharatlı eti elinizle de bir süre yoğurup kapağı sıkı olan uygun bir kaba doldurulup buzdolabında bırakılır.

Bu karışım günde en az bir defa olmak üzere 3 gün yoğrulup dinlendirilir böylece etin, sarımsağın ve baharatların birbirine geçmesi mayalanması sağlanır.

Bu aşamadan sonra arzu eden ıslatılmış bağırsaklara eti doldurup kurutulur. Kuruturken bağırsaklara fırçayla azcık sıvıyağ sürmenizi öneriyorum arı, böcek gibi canlıların zarar vermemesi için.

Sizlerle sadece sarımsaklı köfteyi- ülüşküyü paylaşmak istediğim için bir kısmını köfte şeklinde hazırlayıp kalanı ise baton şeklinde streç filme sarıp buzlukta saklamaya aldım

Afiyet olsun.

ulusku1_1

ulusku2_2

ulusku4_4

Bu haber 1266 kez okundu.
YEMEK - 15:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.