12° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Yaşlı kadın çocuklarını ayakkabı boyayarak okutuyor.

60 Yaşındaki Bayan Ayakkabı Boyacılığı Yaparak İki Çocuğunu Okutuyor, Hemde Ev Geçindiriyor Çankırı ili, Şabanözü ilçesinde ayakkabı boyayarak geçimini sağlayan 60 yaşındaki Sevim Koçak, elde ettiği gelirle iki çocuğunu okutuyor. İlçede 10 yıl birlikte ayakkabı boyacılığı yapan eşini 5 yıl önce kaybettikten sonra yalnız yaşayan Koçak, Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan ayakkabı tezgahını her gün açarak elde […]
Genel - 3 Haziran 2014 16:36 A A

60 Yaşındaki Bayan Ayakkabı Boyacılığı Yaparak İki Çocuğunu Okutuyor, Hemde Ev Geçindiriyor
Çankırı ili, Şabanözü ilçesinde ayakkabı boyayarak geçimini sağlayan 60 yaşındaki Sevim Koçak, elde ettiği gelirle iki çocuğunu okutuyor.

İlçede 10 yıl birlikte ayakkabı boyacılığı yapan eşini 5 yıl önce kaybettikten sonra yalnız yaşayan Koçak, Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan ayakkabı tezgahını her gün açarak elde ettiği gelirle hem kendi hayatını devam ettiriyor hem de iki kızının eğitim masraflarını karşılıyor.

Koçak, yaptığı açıklamada, ayakkabı boyamayı eşinden öğrendiğini ve 15 yıldır bu işi devam ettirdiğini söyledi.

İlçede bir boyacının daha bulunduğunu belirten Koçak, “Eşim 5 yıl önce öldükten sonra hayat şartlarımız zorlaştı. Çocuklarımı okutmam ve hayatımızı kazanmam gerekiyordu. Eşimden devraldım ayakkabı boyacılığı işini. İki kızım var. Büyük kızım geçtiğimiz yıl üniversiteyi bitirdi. Onun eğitim giderlerini bu işten kazandığım parayla karşıladım. Şimdi öğretmen oldu. Ancak atanamadığı için KPSS sınavına tekrar girecek. Bu nedenle dershaneye gidiyor. Dershane masraflarını ben karşılıyorum. Küçük kızım ise Ankara’da hemşirelik lisesinde okuyor. Onun masraflarını da ben karşılıyorum” diye konuştu.

– “Çocuklarım meslek sahibi olana kadar devam edeceğim”

Anne Koçak, çocukları için her şeyi yapabileceğini belirterek, “İkisinin de okuyup meslek sahibi olmasını çok istiyordum. Çocuklarım meslek sahibi olana kadar ayakkabı boyacılığı yapmaya devam edeceğim. Onlar mesleğine kavuştuktan sonra ben de bu işi yapmayı bırakırım” ifadesini kullandı.

İlçedeki diğer boyacının erkek olduğunu anlatan Koçak, rakibinin erkek olması nedeniyle daha rahat gezerek erkeklerin yanına gidip “boyayabilir miyim?” diye sorduğunu kaydetti.

Koçak, bunu yapamadığı için daha az iş yaptığını dile getirerek, “Günde birkaç ayakkabı boyayabiliyorum. Bazı insanlar tezgahıma geldiğinde kadın olduğumu görünce şaşırıyor. Ben bu işi yapmaktan asla utanmıyorum” dedi.

Bu haber 3186 kez okundu.
Genel - 16:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.