20° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

29 Ekim Çankırı Siyasilerin Kutlama mesajı yayımladılar.

29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin 91’inci yıldönümü dolayısıyla Çankırı siyasi, kurum ve kuruluş başkanları kutlama mesajları yayımlıyor . Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kutlama mesajı yayımladı. Sevgili Gençler, Kıymetli Çankırılılar, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak fiilen başlattığı “Milli Mücadele” sürecinin altın meyvesi olarak tabir edilen ve 29 Ekim 1923 […]
Çankırı Gündemi - 28 Ekim 2014 22:59 A A
29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin 91’inci yıldönümü dolayısıyla Çankırı siyasi, kurum ve kuruluş başkanları kutlama mesajları yayımlıyor .

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kutlama mesajı yayımladı.

Sevgili Gençler, Kıymetli Çankırılılar,

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak fiilen başlattığı “Milli Mücadele” sürecinin altın meyvesi olarak tabir edilen ve 29 Ekim 1923 tarihinde “Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” ifadeleri ile ilan edilen Cumhuriyetimizin 91. yılını büyük bir sevinç ve gururla kutluyor, milletçe bu ortak heyecanı paylaşıyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

Cumhuriyet rejiminin kuruluş süreci aynı zamanda milli tarihimizin kaydettiği, ulusal ve uluslararası anlamda hafızalara kazınan en büyük ve en şanlı bağımsızlık mücadelesinden biridir. Bu kutlu mücadele; toplum olarak dağılmış, yıkılmış, işgal edilmiş bir coğrafya üzerinde yeniden dirilişin destansı hikâyesi, ecdadımızın ihyâsı, bizler için feyz ve ilham vesilesidir. Hiç şüphe yok ki Mustafa Kemal, ulusal kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’dan yola çıktığında zihninde cumhuriyet kavramını şekillendirmişti. Bu idealini gerçekleştirmek üzere güçlü bir program hazırlamış, bu doğrultuda emin adımlar atılmış, Yüce Türk Milleti’nin kararlı azmi ve destekleriyle nihayetinde bugünlere gelinmiştir.

Cumhuriyet anlayışı, tarihin şafağından beri var olan necip milletimizin tarih sahnesinde ki muazzam yolculuğunun önemli bir kader anında ona hayat veren, yepyeni ufuklar açan muhteşem bir kazanımdır.

Cumhuriyetimiz mâna ve gücünü, milletimizin ortak iradesi, manevi kuvvet ve direnç ile gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin eseri olmasından almaktadır. İnsanlık tarihi ve dünya arenası, bağımsızlık mücadelesi veren milletlerin böylesine sarsılmaz bir müşterek anlayış ve ortak irade ile kendi kaderlerini kendilerinin tayin ettiklerine çok nadir şahit olmuştur.

Sevgili Çankırılı hemşehrilerim,

Cumhuriyet eşitlik, özgürlük ve uygarlıktır. İnsanlık onurunu her değerin üstünde tutmaktır.

Cumhuriyet, cehalete, yoksulluğa, fukaralığa, çaresizliğe karşı verilen mücadelenin adıdır.

Cumhuriyet; fikren, zihnen ve vicdanen hür nesilleri hedefleyen, milli irade ve egemenliği prensip edinen müreffeh bir millet projesi olarak gönlümüzde ve vicdanımızda her daim yaşayacak ve yaşatılacaktır.

Bugün açıkça görülmektedir ki  devlet halkın devletidir, yönetimin kaynağı millet iradesidir. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” anlayışı devletimizin ve idaremizin her kademesinde kendini hissettirmektedir. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!”

İşte tüm bunların sayesindedir ki, bugün Türkiye, İslâm dünyasındaki tek laik ve demokratik Cumhuriyet, çağdaş bir ülke, bölgesinde hatırı sayılan güç, bir istikrar abidesi ve gündem belirleyen saygın bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti; bugün kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır bir medeniyet olma yolunda dev adımlarla yürüyen bir dünya devletidir.

Cumhuriyetin çağdaşlaşma projesi ve uygulanan reformlar sayesinde; Türkiye 91 yıl gibi kısa bir sürede, demokratik bir toplum haline gelmeyi başarmıştır. Bizlerin bundan sonraki hedefi insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile taçlanmış, farklılıklarımızı zenginlik olarak gören, aidiyet duygusunun perçinleştiği, insan odaklı, bireylere değer veren, devlet-millet kaynaşmasını sağlamış Cumhuriyet rejimini daha da ilerilere taşımak olmalıdır.

Cumhuriyet bir büyük dönüşüm, hayatın her alanını kapsayan, bir zihniyet devrimidir. Cumhuriyet, dünya ile birlikte düşünebilmek, zamanın ruhunu yakalayabilmek, evrensel uygarlığın ortak dilini konuşabilmektir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 91 yıl gibi kısa bir süre zarfında dev eserler inşa etmiş, ülkeye tarihinin en mamur dönemini yaşama imkânı sağlamıştır.

Cumhuriyetin başarıları her türlü övgünün üzerindedir.

Çok kıymetli Çankırılılar, hanımefendiler, beyefendiler,

Cumhuriyet, milletimizin doğulusuyla, batılısıyla, kuzeylisiyle, güneylisiyle kadın-erkek, yaşlı-genç demeden, kan ve gözyaşlarıyla yazdığı eşsiz bir destandır. Bu nedenle, aziz milletimiz sevinçte, zor günde her daim ortak kader anlayışına sahip çıkmıştır.

Cumhuriyetin bugün bizleri ulaştırdığı seviye, hepimize heyecan ve ümit vermeli, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeli, milletçe bağımsız yaşama azmimizi yenilemelidir.

Cumhuriyetimizin en önemli özelliği, herkes tarafından benimsenmiş, kavranmış ve tüm kesimler tarafından kucaklanmış olmasıdır. Bu, Cumhuriyetin ebediyete kadar var olacağının en önemli teminatıdır.

Türk milleti Cumhuriyetle mutludur.

Ve milletimiz, bugün geldiğimiz noktadan daha ileri ufuklara ancak Cumhuriyetle varabileceğinin bilincindedir.

Bu anlamlı günde, millet olarak hep beraber el ele kenetlenelim. Bölünmez bütünlüğümüze, demokrasimize, Cumhuriyetimizin bizlere kazandırdığı tüm değerlere sahip çıkalım.

İsteğim; barıştır, birlik ve beraberliktir. Bölünmez bütünlüğümüzün muhafazasıdır. Bir olalım diri olalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür nesillerin yetişmesini temin edenbaşta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bizlere Cumhuriyetimizi ve bu güzel vatanı armağan eden, ülkemiz ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet dilekleri ile anıyor, gazilerimize minnet ve şükran duygularımı sunarken, büyük Türk Milleti’nin ve siz Çankırılıların Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.

 

Çankırı İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kutlama mesajı yayımladı.

Cumhuriyetimizin 91. Yıldönümünde Cumhuriyet bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, başta Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu uğurda canlarını aziz vatanımıza feda eden şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kutlama mesajı yayımladı.

Mesajında Türk Milleti’nin 91 yıl önce sömürgeci devletlere tarihi bir ders verdiğini belirten Dinç, ”İmkansızlıklar içerisinde bu ülkeyi kuran ecdadımızı minnet ve şükran ile anıyoruz” dedi.

Cumhuriyetin çağa ve akla uygun en iyi yönetim şekli olduğunu söyleyen Dinç, ”Cumhuriyetimizin 91. yılını kutladığımız bu günlerde, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürüyoruz. Vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve ulusumuzun birliğine ise her zamankinden daha çok ehemmiyet vermekteyiz. Cumhuriyet her şeyden önce barış ve huzurun güneşiyle büyüyecek ve payidar kalacak bir demokrasi ağacıdır. Büyük Türk Milleti nice zorluklarla elde ettiği bu değerlere her ne koşul altında olursa olsun sahip çıkacak, dostluğunu ve kardeşliğini; din, dil, ırk ve mezhep ayrımlarına kurban etmeyecektir” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet ve Demokrasinin iki önemli değerler olduğunu hatırlatan Dinç, ” Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü ve  silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yad ediyor Cumhuriyet Bayramınızı yürekten en kalbi sevgilerimle kutluyorum” diye belirtti.

 

Çankırı Milletvekili İdris Şahin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kutlama mesajı yayımladı.

Yaşanan büyük zorluklar ve verilen büyük bir mücadelenin ardından Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı “Kurtuluş ve İstiklal” ateşi ile başlayan Milli Mücadelemiz, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile nihai hedefine ulaşmıştır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, şartlar ne olursa olsun her türlü zorluğu yenebilecek ve acılarını birbirine kenetlenerek dindirecek güce sahip olan milletimiz, cumhuriyetimizi de sonsuza dek koruyacak ve kollayacaktır. Irk, dil, din, inanç ve cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının özgürlüğü ve eşitliği temeline dayanan Cumhuriyet, bizi millet olarak bir arada tutan, toplumsal bütünlüğümüzü ve dayanışmamızı sağlayan, güçlü ve modern bir Türkiye ideali etrafında birleştiren ortak ve vazgeçilmez değerlerimizdir. Cumhuriyetimizin yüzüncü kuruluş yıldönümünde, 2023 hedeflerine bu azim ve kararlılıkla yürüyerek, dünyanın gelişmiş ilk on ülkesinin saygın bir üyesi olarak, huzur ve güven içerisinde erişeceğimize yürekten inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Milli Mücadelemizin bütün kahramanlarını, gösterdikleri büyük fedakarlıklarla ölümsüzleşen şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor Cumhuriyetimizin 91. kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.

 

Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kutlama mesajı yayımladı.

 

Kurtuluş savaşı sonrasında, Büyük Önderimiz Atatürk’ün eşsiz dehasının eseri olan; büyük Türk milletimizden alınan güçle kurulan, Türk milleti için en uygun yönetim şekli olarak yaşamımızda seçkin ve anlamlı bir yeri olan, Cumhuriyetimizin 91. Yıldönümünü bütün yurtta olduğu gibi, güzel memleketimiz Çankırı’da da, sevinç ve coşku içerisinde kutlamanın haklı gururunu ve onurunu yaşamanın sevincini hep birlikte paylaşıyoruz.
Çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni; dil, din, ırk, inanç ve cinsiyet farkı gözetmeksizin, toplumsal huzuru en üst seviyede yaşatarak, Atatürk’ün gösterdiği hedefe taşıyabilmek ve bu çizgiden kopmadan, O’nun ilke ve inkılâplarının ışığında çok çalışmaktan, birlik ve beraberliğimizi korumaktan geçtiğini hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmamalıyız.
Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatan topraklarının bütünlüğünü, Atatürk’ün Türk milletine en büyük emaneti olan Cumhuriyeti ve Cumhuriyetin tüm kazanımlarını, birlik ve beraberlik içinde tüm değerleri ile sonsuza kadar korumanın ve yaşatmanın sorumluluğu ile görevimizin başında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim.
Bu duygularla, Cumhuriyet Bayramınızı yürekten kutluyor, Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91. Yıl dönümünde, ülkemizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Cumhuriyet coşkusunu yüreğinde yaşayan tüm hemşerilerimize, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Atkaracalar MHP Parti Teşkilatından Fatih ÖZ, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kutlama mesajı yayımladı.

 

Milli Bayramlarımız ülkemizin sarsılmaz bütünlüğünün, toplumumuzun birlikteliğinin coşkuyla kutlandığı ve bu vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin bir kez daha minnetle yâd edildiği manevi günlerdir.

Bu yıl Cumhuriyet’imizin 91. yıldönümünü gururla ve kıvançla kutlamaktayız. Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur. “Yurtta ve dünyada barış” sözüyle iç ve dış tehditleri bertaraf etmesini bilen devletimiz, bundan sonraki siyasi ve sosyal hayatında da insanlık onur ve şerefine yakışır bir şekilde demokratik çizgide hızlı ve kararlı adımlarla ilerlemesini sürdürecek, Gazi M. Kemal’in ifadesiyle “İlelebet payidar olacaktır”.

Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmet duygularımla anarım.

 

Çankırı Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Oğuzhan AKBABA, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kutlama mesajı yayımladı.
Türk milletinin yeniden doğuşu ile kurulan Cumhuriyetin 91. yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşamaktayız. Kazanılan Milli Mücadele ile tarihte eşine çok az rastlanır bir başarı gerçekleştirilmiştir. Yaşanılan tüm zorluk ve sıkıntılara karşın inanç ve kararlılık örneği olarak kazanılan bu zafer, Milletimize kayıtsız şartsız egemenliği armağan etmiştir.

Ulusumuzu Çağdaş bir anlayışın ürünü olan Cumhuriyetimize kavuşturan bağımsızlık mücadelemizin tüm dünyaya örnek olmasını temenni ediyor, bu büyük mücadelemizde hayatlarını kaybetmiş tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyoruz.

Çankırı Bozkır Köyü Dernek Başkanı Yasin Tekin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kutlama mesajı yayımladı.

Cumhuriyetimizin’ 91’inci yıldönümünü büyük bir coşku ve heyecanla ile yaşıyoruz
Cumhuriyet Bayramı’nın, 77 milyonun her bir ferdi için, Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir vatandaşı için kutlu olmasını yürekten temenni ediyorum.
Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i; O’nun yol arkadaşlarını
Cumhuriyete giden yola hayatlarını adamış; 91 yıllık Cumhuriyet tarihimiz boyunca vatan savunması için canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi de, bugün bir kez daha rahmetle yad ediyorum Geleçegimizin teminatı Genç kardeşlerime duyarlılık ve Cumhuriyet ruhunu her daim yaşamalarını temin ederim

 

 

Bu haber 1474 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 22:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.