Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

3 bin lira maaşla çalışacak çoban bulamıyorlar!

Çankırı’da birçok besici, yüksek ücret vermelerine rağmen çoban bulmakta sıkıntı yaşıyor. Çankırı’ya bağlı Germece Köyü’nde besiciler,  dolgun maaş ve elverişli şartlara rağmen hayvanlarına bakacak kimse bulamadıklarını belirtiyor. Köyde besicilikle uğraşan Mehmet Özkoç,  yıllardır besicilik yaptığını ve çobanlara yılda yaklaşık olarak 30 bin lira ücret ödediğini söyledi. – “SATACAĞIM, BU İŞİ BIRAKACAĞIM” Son dönemlerde aylık 3 […]
Genel - 6 Haziran 2014 02:35 A A

Çankırı’da birçok besici, yüksek ücret vermelerine rağmen çoban bulmakta sıkıntı yaşıyor.

Çankırı’ya bağlı Germece Köyü’nde besiciler,  dolgun maaş ve elverişli şartlara rağmen hayvanlarına bakacak kimse bulamadıklarını belirtiyor. Köyde besicilikle uğraşan Mehmet Özkoç,  yıllardır besicilik yaptığını ve çobanlara yılda yaklaşık olarak 30 bin lira ücret ödediğini söyledi.

– “SATACAĞIM, BU İŞİ BIRAKACAĞIM”

Son dönemlerde aylık 3 bin lira vermesine rağmen çoban bulmakta zorlandığını belirten Özkoç,  “Yem maliyetleri çok fazla. Ayrıca çoban hem pahalı, hem de kolay kolay bulunmuyor. Koyunlarıma ilgili bir projeye girmiştim, o olmasa bu işi hemen bırakacağım. Artık bırakmayı düşünüyorum, çünkü para kazanamıyoruz. 30 milyara çoban tut, 20 milyara kuzu sat. Ne yapacaksın bu işi? Kendin ne yiyeceksin? 2 senedir böyle yani bu iş ve çok zor. Proje bitsin 1 dakika bile durmayacağım, satacağım proje bitsin diye bekliyorum. Alacağım 4 inek onu gütsünler. Yanına 4 de dana bağlayınca o en azından masrafı çıkartır” dedi.

– “ÇOBANLIĞI BASİT BİR İŞ GİBİ GÖRÜYORLAR”

Köy Muhtarı Cemal Çelik de bölgede yaşanan çoban sıkıntısına dikkat çekerek, “Çoban deyince insanlar hor bakıyor, basit bir iş gibi görüyorlar. Aslında öyle değil, en iyi insan çobanlardır bana göre” ifadelerini kullandı.

Çelik, yüksek girdilerin yanı sıra çobanlık ücreti nedeniyle bazı besicilerin hayvanlarını satmak zorunda kaldığını kaydetti.

– “ÇOBANLAR EVLENMEKTE DE SIKINTI YAŞIYOR”

Çoban bulmakta yaşanan sıkıntıya dikkat çeken Çankırı Damızlık, Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Susam ise 1 çobanın iletmeye aylık ortalama maliyetinin 2 bin 500 lirayı bulduğunu buna rağmen çoban bulunamadığını anlattı.

Susam, çobanların evlenecek kız bulmakta bile zorluk çektiğini vurguladı.

Bu haber 1415 kez okundu.
Genel - 02:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.