17° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

AK Parti Çankırı Kadın Kolları

26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından çoluk çocuk 613 Azeri Türkünün katledilmesinin üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen acılar hala unutulmadı. 24 yıl önce gerçekleştirilen bu katliam nedeniyle AK Parti Çankırı Kadın Kolları Başkanı Hacer Rukiye Yıldırım bir basın açıklaması yaparak, “Hocalı katliamını kınıyoruz” dedi. AK Parti İl Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen basın […]
HABERLER - 1 Mart 2016 00:00 A A

26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından çoluk çocuk 613 Azeri Türkünün katledilmesinin üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen acılar hala unutulmadı.

24 yıl önce gerçekleştirilen bu katliam nedeniyle AK Parti Çankırı Kadın Kolları Başkanı Hacer Rukiye Yıldırım bir basın açıklaması yaparak, “Hocalı katliamını kınıyoruz” dedi.

AK Parti İl Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen basın açıklamasına, Belediye Başkanı İrfan Dinç’in eşi Zeynep Dinç ve çok sayıda bayan katıldı.

“26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetleri yüzlerce Türk’ü katletmiştir.21. Yüzyılın eşiğinde Dünyanın gözleri önünde; kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisi gerçekleşmiştir” diyerek konuşmasına başlayan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hacer Rukiye Yıldırım, “Hocalı Katliamı sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı’da yaklaşık 3.000 civarı Azerbaycan Türk’ü bulunmaktadır. Ermeniler,25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede :83 çocuk, 106 kadın ve 70 den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir” dedi.

“O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildir” diyen Yıldırım, “Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde bir çoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir.Hamile kadınların ve çocuklarında bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir.Hocalı katliamının üzerinden tam 24 yıl geçmiştir. Ermenilerin yaptıkları bu katliam insan haklarına ve uluslar arası hukuki antlaşmalara ; Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesine karşı olarak işlenmiş bir suçtur. Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslar arası kamuoyu, uluslar arası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa Hocalı’da yapılan katliam Azerbaycan’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki, masum bir insana kıymak inancımıza göre suçların en büyüğüdür. Bu insanlık suçunun uluslar arası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınaması gereken bir durumdur. Ancak aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı umursamaz ve iki yüzlü tutumları bizlere seneler sonrasında da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu göstermektedir” dedi.

“Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir” diyen Yıldırım, “Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil, özde kardeş, iki milletiz. Hocalı’da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk gün ki tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bu güne kadar merhum Haydar Aliyev’in dediği gibi ‘Tek millet iki devlet’ olarak ilişkilerini sürdürmüştür, bundan sonrada sürdürmeye devam edecektir. Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları olarak yurt içi ve yurt dışı tüm teşkilat üyelerimizle birlikte 26 Şubat 1992 tarihinde Karabağ’da, Hocalı’da yapılan katliamı kınıyoruz” dedi.

“Bizim için dün Serebrenitsa’da , Halepçe’de, bugün Hama’da, İdlip’te,Türkmen Dağında yaşanan neyse tam 24 yıl önce Hocalı’da yaşananlarda odur” diyen Yıldırım konuşmasının sonunda  “Bu gün ülkemizde bomba yüklü araçlarla asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle; Hocalı’daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur. Uzak yakın fark etmeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay; Ak Pati olarak bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır.

Hocalı katliamında vefat edenleri rahmet ve dua ile anıyor, bu vesile ile yakınlarına, Azerbaycanlı soydaşlarımıza tekrar başsağlığı diliyoruz” dedi.

Yapılan basın açıklamasının sonunda Hocalı katliamı ile ilgili belgesel izlendi. Belgeselin gösterimi sırasında birçok bayan gözyaşlarına hakim olamadı.

Kaynak:Bizim Çankırı

Bu haber 4645 kez okundu.
HABERLER - 00:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.