• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • CANKIRI:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

ÇAKÜ’de 21. Yüzyılda demokrasi konferansı gerçekleştirildi

18 Temmuz 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
682 defa okundu.
ÇAKÜ’de 21. Yüzyılda demokrasi konferansı gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından 15 Temmuz’u anma etkinlikleri kapsamında 17 temmuz 2017 Pazartesi günü 21. Yüzyılda Demokrasi Konferansı gerçekleştirildi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirilen konfaransa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanı Prof. Dr. Osman Gümüşçü, akademisyenler ve öğrenciler katılırken, konuşmacı olarak ise İ.İ.B.F Dekan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hatice Yazgan ile Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özgüden yer aldı.

Konferansın açılışında, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişiminin Türkiye’nin demokrasisine yönelik çok ciddi bir tehdit olduğunu vurgulayarak başlayan Yrd. Doç. Dr. Yazgan, 21. yüzyılda hâlâ darbelerden bahsediyor olmanın, demokrasi konusunun önemini hatırlattığına dikkat çekti.

Yazgan, “darbelerin panzehirinin demokrasi olacağı” düşüncesinden hareketle, Konferansın temasının günümüz gelişmelerini kapsayacak şekilde “21. Yüzyılda Demokrasi” olarak belirlendiğini vurguladı.

Konferansta ilk olarak Yrd. Doç. Dr. Özgüden söz alarak, demokrasinin tanımını ve tarihsel gelişimini içeren kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Antik Yunan’dan günümüze kadar demokrasi tanımının ve algısının tarih içindeki evrimini nedenleriyle birlikte ortaya koyan Yrd. Doç. Dr Özgüden, demokrasinin olmazsa olmaz koşullarına dikkat çekti.

 Ardından söz alan Yrd. Doç. Dr. Yazgan, “post-truth” (gerçek ötesi) kavramından hareketle 21. yüzyılda demokrasinin dünyadaki ve özellikle Avrupa’daki gelişiminden ve sorunlarından örnekler vererek, günümüzdeki demokrasilerin “popülizm”den neden ve nasıl etkilendiğini ortaya koydu. Brexit örneği özelinde vatandaşların demokratik haklarını bilinçli bir şekilde kullanmasının önemine işaret eden Yrd. Doç. Dr. Yazgan, 21. Yüzyılda demokrasinin sorunlarının giderilmesinde evrensel insan hakları ve hukuk değerlerinin temel alınması gerektiğini vurgulayarak sözlerini noktaladı.

Konferans, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Kaynak:Bizim Çankırı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN