25° Açık
 • EURO
 • DOLAR

ÇAYASAD Düşünce İstasyonları Eğitim Seminerleri Devam Ediyor

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği ÇAYASAD ile İçişleri Bakanlı Dernekler Dairesi Başkanlığınca ortak yürütülen ÇAYASAD Düşünce İstasyonları Projesi eğitim seminerleri bu hafta Karatekin Üniversitesi Rektörü Ali İbrahim Savaş ile devam etti. Proje kapsamında proje ekibinde yer alan öğrencilere her istasyon arasında tarih, felsefe, edebiyat ve iletişim gibi farklı konularda dersler ve eğitimler verilmekte. Bu hafta […]
Çankırı Gündemi - 9 Kasım 2014 18:51 A A

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği ÇAYASAD ile İçişleri Bakanlı Dernekler Dairesi Başkanlığınca ortak yürütülen ÇAYASAD Düşünce İstasyonları Projesi eğitim seminerleri bu hafta Karatekin Üniversitesi Rektörü Ali İbrahim Savaş ile devam etti.

Proje kapsamında proje ekibinde yer alan öğrencilere her istasyon arasında tarih, felsefe, edebiyat ve iletişim gibi farklı konularda dersler ve eğitimler verilmekte. Bu hafta proje ekibinde yer alan öğrencilere Rektör Prof.Dr. Ali İbrahim Savaş tarafından “Tefekkür Hayatımızda kavramlar ve Değerler üzerine” konulu eğitim verildi.

Üç saat süren eğitimde Rektör Ali İbrahim Savaş bizim tefekkür hayatımızda ve bizim medeniyet dilimizde yer alan kavram ve değerler üzerine bilgiler vererek Batı medeniyeti ile karşılaştırmalar yaptı. Bizim medeniyetimizde insan tasavvuru ve değerinden bahseden Savaş “bu anlamda insan eşrefi mahlukat olarak seçilmiş, düşünen ve konuşan varlık olması sebebi ile diğer varlıklardan üstün tutularak mükellef kılınmıştır” diyerek bu anlamda sadece insanın değil bütün canlıların kıymetli olduğunu belirtmiş ve Osmanlı tarihinde bu bağlamda ortaya konan uygulamalardan bahsetmiş ve kanunnamelerden örnekler vermiştir.

Hümanizm gibi bir takım kavramların batı medeniyetin baskıcı anlayışı sonucu ortaya çıktığını belirten Savaş kavramları çok iyi değerlendirmemiz gerektiğini vurgulayarak bizim medeniyetimizde bu kavrama ihtiyaç olmadığını zira insanın hak ettiği değerde algılandığını belirtmiştir. Ayrıca batı medeniyetinde yer alan kavramların çok iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Savaş, kendi medeniyet değerlerimizi anlamak için mutlaka kendi dilimizi ve Osmanlı Türkçesini çok iyi bilmemiz gerektiğini vurgulayarak bu anlamda alfabenin bir taşıyıcı önemli unsur olduğunu ancak dilin mutlaka sahip çıkılması gerektiğini vurgulamıştır.

Eğitim sonunda proje ekibinde yer alan öğrencilerin soruları Rektör Savaş tarafından cevaplandırılmış ve eğitim semineri hatıra fotoğrafı ile sona ermiştir.

 

Bu haber 1063 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 18:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.