Açık
 • EURO
 • DOLAR

Ilgaz’da Her Yer Mantar!

Çankırı’da mantar bolluğu yaşanıyor. Öyle ki her köşe başında bir vatandaş, ormandan topladığı mantarları satıyor. Çankırı ile Kastamonu il sınırları arasında bulunan ve İç Anadolu’nun önemli kayak merkezlerinden biri olarak gösterilen Ilgaz Dağı’nda mantar bolluğu yaşanıyor. Çankırı’da mantar ticareti yapan Yunus Usta, yaptığı açıklamada, bölgede ciddi bir mantar bolluğu yaşandığını belirtti. Hava şartlarının bu durumda […]
Çankırı Gündemi - 12 Ekim 2014 13:04 A A

Çankırı’da mantar bolluğu yaşanıyor. Öyle ki her köşe başında bir vatandaş, ormandan topladığı mantarları satıyor.

Çankırı ile Kastamonu il sınırları arasında bulunan ve İç Anadolu’nun önemli kayak merkezlerinden biri olarak gösterilen Ilgaz Dağı’nda mantar bolluğu yaşanıyor.

Çankırı’da mantar ticareti yapan Yunus Usta, yaptığı açıklamada, bölgede ciddi bir mantar bolluğu yaşandığını belirtti.

Hava şartlarının bu durumda etkili olduğunu dile getiren Usta, şöyle devam etti:

“Bu yıl yağmurlar erken başladı ve şuanda da devam ediyor. Sık sık yağmur yağması toprağın neminin her daim kalmasını sağlıyor. Gündüzleri de hava açıyor. Güneşli ve sıcak hava mantarların yağmurdan sonra en çok istediği şey. Güneş toprağı ısıtmaya başladığında mantarlar patlamaya başlıyor. Şartların uygun olması nedeniyle bu yıl mantar çok.”

-1 kişi günde 100 kilo mantar topluyor-

Yaklaşık 20 yıldır bu işi yaptığını söyleyen Usta, “İlk bahar ve son baharda mantar işi oluyor. Ben de bu dönemlerde mantar toplayıp satıyorum. Ara dönemler de ise tabi mantar olmadığı için başka işler yapıyoruz. Bazen ailecek bazen ise tek başıma mantar toplamaya gidiyorum. Bir günde bir kişi yüz kiloya kadar mantar toplayabiliyor. Bu tabi mantarın bolluğuna da bağlı biraz” dedi.

Ilgaz ve çevresinde koç, saçak ve kanlıca başta olmak üzere birçok mantar türünün olduğunu aktaran Usta, “Bölge mantar türleri açısından zengin. Gittiğimizde bun mantar türlerinden bulabiliyoruz. Topladığımız bu mantarları Çankırı merkez, Ilgaz ve yakın yerlerde satıyoruz” diye konuştu.

Usta, mantar fiyatlarının kilosunun 3 ile 5 lira arasında değiştiğini belirterek sadece Ilgaz değil, Eldivan, Yapraklı ve bölgede bulunan diğer ormanlık alanlarda da mantarın bol olduğunu dile getirdi.

Bu haber 933 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 13:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.