Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Merhaba Çankırı!

Esselamu Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Berakatuhu..Allah’ın selamı vermek sünnet ve almak farzdır diyerek başlıyorum cümlelerime.. Konu sadece “ÇANKIRI” öncelikle kendimi tanıtayım. 1997 Ankara Keçiören doğumluyum, İlkokulu Nedret Arif İlköğretim ilkokulunda tamamladım. Liseyi Ahmet Andiçen Ticaret Meslek lisesinde okuyorum 3. Sınıf öğrencisiyim. 2010-2012 yılında Radyo Gençlik 18, Radyo İvedi ve Genç Kral FM v.s. radyo sitelerinde […]
Genel - 3 Temmuz 2014 05:49 A A

Esselamu Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Berakatuhu..Allah’ın selamı vermek sünnet ve almak farzdır diyerek başlıyorum cümlelerime..

Konu sadece “ÇANKIRI” öncelikle kendimi tanıtayım.

1997 Ankara Keçiören doğumluyum, İlkokulu Nedret Arif İlköğretim ilkokulunda tamamladım. Liseyi Ahmet Andiçen Ticaret Meslek lisesinde okuyorum 3. Sınıf öğrencisiyim. 2010-2012 yılında Radyo Gençlik 18, Radyo İvedi ve Genç Kral FM v.s. radyo sitelerinde programlar yaptım. 2011 yılında Çankırı’nın bir numaralı haber sitesi sloganıyla kurduğum Medya Çankırı haber portalını Facebook’tan yönettim ve şuandada sizlere 3 yılın ardından Medya Çankırı haber sitesinden köşe yazısı yazıyorum.

TEK GAYEM ÇANKIRIYDI!

“ÇANKIRI” bazılarına göre bir şehir, bazılarına göre memleket ve bazılarına göre ise merdiven olarak kullanılmak istenen bir şehir..

“ÇANKIRI” 9 bin yıl geçmişi ile Selçukludan Osmanlıya onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış kadim şehir

“ÇANKIRI” Mertlik ve yiğitlik destanı yaren kültürü hazinesi

“ÇANKIRI” Güler yüzlü insanların kardeşlik fidanının filizlendiği ecdad ocağı

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ÇANKIRI

Çankırı, İç Anadolu bölgesinin en zengin illerinden birisidir. Çankırı denilince Arama motorlarının bile bunu mu demek istediniz dediği meşhur Kaya Tuzu, İlçelerimizin ise Korgun’da bundan 55- 60 yıl önce meşhur (Cicos patatesi) Korgunlu Cicos lakaplı bir vatandaşın askerlik dolaysıyla gittiği yabancı bir memlekette yarım kilo kadar getirip üretilen bir çok lezzetli patates cinsi idi. Çankırı, Ankara ve civar illerde çok lezzetli olması dolaysıyla çok aranılan bu patates şimdilerde bu cins artık kaybolmuş durumda. Yine Korgun’a has 55- 60 yıl öncesinin pat eriği. Korgun yazı ve bahçelerinde olmazsa olmazlarından, ceviz büyüklüğünde olup tam olmuşu tatlı ve yumuşak etli pestil yapımında birinci ham maddesi olan pat eriği şu an tahminen soyunun Çankırı dışında pazarlarda satılan ve adına Çankırı eriği denen meyve olduğu veya onun ağacından aşılanmak suretiyle soyunun devam ettiği tahmin edilmektedir, Korgun’da artık kaybolmaya yüz tutmuştur. Akça köylülerin kışın gömdükleri ve Çankırı’da yazın dondurma yapımında kullanılan ve merkeplerle Çankırı’ya erimeden ulaştırılan (kar) çuvalları, Çankırı’ya sabah ezanında kaçak yollardan merkeplerle getirilen kışlık evlerde ve iş yerlerinde yakacak olarak kullanılan çam odunu ve çırası

Sözlerime son verirken Rahmetli Başkanım Vahap Yartaş başkanımı anmadan bitirmeyeceğim. Lütfen Rahmetli Vahap Yartaş ağabeyim için El-Fatiha…

PEKİ BUNLARA SAHİP ÇIKTIK MI? (size bırakıyorum)

Bu haber 2437 kez okundu.
Genel - 05:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • fatih 3 Temmuz 2014 08:17

  Yazını sanki içimdekilerinin aynisini sen yazmışsın Bu yasta bu kadar yetenekli olmak harika Basarilar diliyorum

 • NecatiKeskin 3 Temmuz 2014 11:16

  Yazınızı okudum, İlk yazınız olması dolaysiyle bir hariika, ayrıca ilk yazınızda Korgun’da koybolmayan yüz tutan ama diğer şehirlernde Çankırı adını duyuran erik ve patates hakkında yaptığınız yorumlara Korgun’lu olarak gurur duydum.,
  Evet Çankırı’nın değerleri hakkında yazacağınız yazıları dört gözle bekliyoruz. Yaşın çok küçük ama yapacaklarırnla bu köşelere sığmayacaksın inşallah. Sana şimdiden başarılar.
  Bende Vaham kardeşime şu mübarek ramazan gününde bir Fatiha okudum, Allah affetsin, mekanı cennet olsun, nur içinde uyusun.

 • Beyzade 3 Temmuz 2014 17:26

  Senin yaşıtların aylak aylak dolanırken senin bu denli memleketine düşkün olmanı tebrik ediyor ve çalışmalarını başarılı buluyorum. Sen ileride gerçekten çok farklı yerlerde olabilecek bri yeğenimizsin. Seni seviyor ve başarılarının devamını diliyorum. Mustafa KIRATOĞLU

 • Ali Karaabalı 4 Temmuz 2014 01:06

  Tahacığım tebrik ederim..

  Nacizane tavsiyem kendini devamlı geliştirmen ve hiçbir zaman ATA toprağını unutmaman.

  Saygılar,

 • kemal 4 Temmuz 2014 01:18

  bu yaşta memleket sevdalısı pırıl pırıl bir genc gözlerındeki fer belllıkı aıle reısınden gelıyor kardesım basarıların daım olsun yazılarının devamını beklıyoruz

 • Hüseyin Gümüşok 4 Temmuz 2014 01:18

  Değerli bir siyasetçi ağabeyimin meydanlarda sık kullandığı bir söz var Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz diye.Taha kardeşimizde bu söz mana kazanmış.Bende de şöyle yer buldu; Akıl bâliğse kişide yaşa bakılmaz.Doğrusu Taha kardeşimizin yaşı belki bizlerden küçük ama onda büyük bir Çankırı’lı yüreği var. Geleceğin parlak simasını yetiştiren Değerli Dilaver ağabeyim de güzide hanımefendi Aysel Ablamdan ALLAH razı olsun.

 • Emre Cebeci 4 Temmuz 2014 01:38

  Basarilarinin devamini diliyorum.

 • Numan Salut 4 Temmuz 2014 02:02

  Sevgili Kardeşim öncelikle yeteneğiniden dolayı seni canu gönülden kutluyorum. Başbakanımın dediği nesil bu olmalı genç ve dindar nesil. hayatında başarılar diler ALLAH Yar ve yardımcın olsun.

 • murat 4 Temmuz 2014 11:39

  sevgili taha evet çok güzel bir yazı olmuş.çankırımızın tarihine bakınca 9 bin yıllık geçmişi olmasına rağmen çankırımız istenen yerde olamamıştır.bunun nedenlerini belki burdan saymakla bitmez ama şuda bir gerçek kişisel menfaatleri memleketimizden önce tuttuğumuz sürece de hep böyle küçük kalmaya mahkum olacağız gibi geliyor bana ,Unutulmaya yüz tutmuş degerlerimizde böylece elimizden uçup gidecek.Rabbim kültürümüze sahip çıkmayı nasip etsin sizlere ,bizlere ve bizden sonra gelecek nesiillere diyorum.Seni böyle güzel bir yazıyla ve haber sitesindeki çalışmaların dolayı tekrar tebrik eder BAŞARILARININ DAİM OLMASI DİLEĞİYLE…….

 • FAtih KARABACAK 12 Temmuz 2014 18:07

  Kardeşim eline, yüreğine, diline sağlık.Başarılarının devamını diler hayatında da başarılar dilerim.

 • AHMET LAFCI 16 Temmuz 2014 16:12

  Taha Öncelikle tebrik etmek istiyorum haber sitesi yönetmek ve güncel tutmak kolay değil üstelik bizim çankırı bölgesi çok zor.Zerre kadar bilgisi araştırması olmayan kişiler kendi düşüncesinde olmayanları anında silerler ve acımasız eleştirirler.

  Hasbel kader bende 2004 yılından beri internet sitelerinde birşeyler paylaşmaya çalışıyorum düşüncem şu her şeyimiz araştırılsın ve kültürümüz doğru biçimde yansıtılsın.Bazen ezbere konuşuyoruz bilip bilmeden yanlış olan şeyleri doğru gibi anlatıp gerçekleri değiştiriyoruz.

  Daha öncede yaptıklarını takdir etmiştik ve her ortamdada bunları söylemekteyiz.

  Evet yaşın küçük hani tabiri caizse boyundan büyük işlere kalkışmışsın son 3 yıldırda gayet başarılı bir şekilde işini yapıyorsun.
  İnşallah bundan sonra dahada iyi olacak.

  Korgunun değerlerine gelince ameskenesi,pat eriği,çerduğusu ve çok değişik yaz elmaları patatesi gibi bir çok değerlerini inşallah açıklayıcı şekilde aktarırsın.

  Yazma ve araştırma konusunda senden gerçekten çok ciddi güzel eserler bekliyoruz kopyala yapıştırdan ziyade araştırma.

  Tekrar tebrik eder başarılar dilerim ALLAH yolunu açık etsin.

  Vahap Yartaşla beraber tüm ölmüşlerimize Allahtan rahmet diler Allahımdan merhameti ile muamele etmesini dilerim….

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.