Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Sağlığı ve temizliği simgeleyen Beyaz Bayraklar sahiplerine teslim edildi

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 4 okul ve bir Halk Eğitim Merkezi, sağlığını ve temizliğini simgeleyen “Sertifika”, “Beyaz Bayrak” ve “Prinç Levha” sahibi oldu. Valilik toplantı salonunda ilgili kurum müdürlerinin katıldığı törende Vali Vahdettin Özcan açıklamada bulunarak “Toplum sağlığını koruma ve geliştirmenin Sağlık Bakanlığı’nın asli görevleri arasında olduğunu belirten yetkililer, bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı […]
Genel - 21 Şubat 2015 13:27 A A

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 4 okul ve bir Halk Eğitim Merkezi, sağlığını ve temizliğini simgeleyen “Sertifika”, “Beyaz Bayrak” ve “Prinç Levha” sahibi oldu.

Valilik toplantı salonunda ilgili kurum müdürlerinin katıldığı törende Vali Vahdettin Özcan açıklamada bulunarak “Toplum sağlığını koruma ve geliştirmenin Sağlık Bakanlığı’nın asli görevleri arasında olduğunu belirten yetkililer, bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumların belirli kriterler çerçevesinde denetlenmesinin uygun olacağı kanaatine varmıştır. İşte bu nedenle; ülkemiz eğitim kurumlarının hijyen konusunda teşvik edilmesi, öğrencilerimizin sağlığının sürekliliği amacıyla, 03 Ağustos 2006 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır. Söz konusu protokol gereği, İlimizde İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü personelince bir denetim komisyonu oluşturulmuş, okullarımızın içi ve çevresi, idari birim, öğretmen odası, kütüphane, spor ve tiyatro salonu, atölyeler, laboratuarlar, revir, kantin, tuvaletler gibi toplu kullanım alanları göz önüne alınmış ve belirli kriterler baz alınarak denetlenmiştir. Okul ve kurumlarımızdan, denetim sonucunda geçerli puan alanlara iki yıl süreyle geçerli olacak, okul sağlığını ve temizliğini simgeleyen “Sertifika”, “Beyaz Bayrak” ve “Prinç Levha”nın verilmesi uygun görülmüştür.

Sağlık Bakanlığı’nca da vurgulandığı üzere toplum sağlığını koruma ve geliştirme, yaşam kalitesini yükseltme, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek hem merkezi idarenin hem de yerel idarenin sorumluluğundadır. Bu nedenle bizler “Beyaz Bayrak Projesi”ni gerçekten çok önemsiyoruz. 2007 yılından bugüne kadar İlimiz genelinde (26) okul ve kurumumuzda beyaz bayrak dalgalanmaktadır. Bu son derece memnuniyet verici bir durum. Bugün de belirlenen kriterlere uyma noktasında ellerinden gelen gayreti sarf eden (5) okul ve kurumumuza beyaz bayrağını teslim edeceğiz. Beyaz Bayrak almaya hak kazanan Ahmet Talat Onay Anaokulu, Adnan Menderes İlkokulu, Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Ilgaz Anaokulu ve Ilgaz Halk Eğitim Merkezi müdürlerine, yöneticilerine, öğretmenlerine ve hizmetlilerine huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum. Hedefimiz bütün okullarımızda beyaz bayrağı dalgalandırmaktır.

Yeri gelmişken belirtmek isterim ki; bizzat talimatımla başlatmış olduğum “Okul Sorumluluğu” projesi ile merkeze bağlı köy okullarından sorumlu kurum amirlerimiz, okul ve öğrencilerimizin problemlerine ilişkin çözüm üretmek üzere gerekli çalışmalarını sürdürmekteler. Biz devlet olarak bütün okullara destek olmaya devam edeceğiz. Tarımda, sanayide, eğitimde, sağlıkta, ticarette, turizmde Çankırı’mızın arzu edilen standartlara ulaşması için elimizden gelen gayreti sürdüreceğiz.

Sözlerime son verirken beyaz bayrak alan okullarımızın diğer okullara örnek olmasını temenni ediyorum. Başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI Bey’e, Halk Sağlığı Müdürümüz Dr. Halil Nevzat YETKİN Bey’e ve tüm emeği geçenlere “Temiz Okul, Sağlıklı Okul” projesine yaptıkları katkılar ve üstün gayretleri nedeniyle teşekkür eder, “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan okullarımızın yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerine bu projeye gösterdikleri ilgiden dolayı şükranlarımı sunarım.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, sağlıksız eğitim ortamı başarıyı etkileyen bir unsur diyerek temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyoruz ve kahvaltı alışkanlığını önemsiyoruz açıklamasında bulundu.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Halil Nevzat Yetkin, sağlıkta bir eksiklik varsa bizim oraya proje götürememizden kaynaklanıyordur diyerek her türlü desteğe hazır olduklarını vurguladı.

Konuşmalar sonrasında sağlığını ve temizliğini simgeleyen “Sertifika”, “Beyaz Bayrak” ve “Prinç Levha” hak eden okulların müdürlerine teslim edildi.

DSC_0020 DSC_0022 (1)

Bu haber 1624 kez okundu.
Genel - 13:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.