Kapalı
 • EURO 6.59
 • DOLAR 6.10

Tekin: İnsanoğlu varlığından bugüne kadar her yerde adalet aramıştır

HABERLER - 10 Temmuz 2017 10:22 A A

CHP İl Başkanı İlhan Tekin makamında basın mensupları ile  dün bir araya geldi. CHP İl Başkanı Tekin, partileri tarafından gerçekleştirilen adalet yürüyüşü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

CHP İl Başkanı İlhan Tekin, “Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan adalet yürüyüşü Türkiye’de büyük ses getirdi. Adalet kavramı herkesin kafasını kurcalayan sorulduğunda farklı yanıtlar verilen bir kavram. Adalet deyince insanlar farklı farklı düşünür. Bence adalet eşit dağıtım, hukuk yönünde eşitlik, insanlara eşit davranma, eşit dağıtım yapmaktır. Temelinde bilgi sevgisi olan adalet felsefi düşünce açısından genelde eşitlik kavram olarak bilinmektedir.” dedi.

 

“İnsanoğlu varlığından bugüne kadar her yerde adalet aramıştır. ” diyen Tekin, “Adalet, adaleti dağıtan güçlü ile hükümetin eşit davranması için insanlar tarafından devamlı arama yoluna girilmiş bu eşit olmayan davranışları sağlamak için çok büyük huzursuzlar kargaşalar gelmiştir. Adalet olmayan ülkelerde kargaşa huzursuzluk ve hatta iç savaşlarda bile adaletin olmadığı yerlerde olmuştur. 15 Haziranda başlatılan adalet yürüyüşü memleketimizde birlikte adaletle yaşamak için başlatılan yürüyüş  9 Temmuz pazar günü miting ile son bulacak.  Tabi bu son bulacak miting ile adalet arayışı bitmeyecek.” dedi.

 

Tekin, “Türkiye de emeği ile çalışanların adalet karşısında kişilerin arayamadığı gücü bir parti genel başkanı ben adalet arıyorum diye çıktı. Her yerden destek geldi. Destek gelmeyen adaletsizliği yayan AKP tarafından gelmedi.  Kavgacı, eleştirel, belden aşağı yapılan siyaset karalaması ile bu yürüyüşe engel olmaya çalıştılar. Başaramadılar ve başaramayacaklarda. Çünkü adalet onlara da lazım olacak. Bu adalet yürüyüşünü Çankırı’daki tüm herkese duyurulmasını ve katılımın olması için bu toplantıyı düzenledik. Pazar günü 6-7 gibi  Çankırı’dan hareket edeceğiz. STK ve vatandaşlarımıza buradan çağrı yapıyoruz. Günü birlik gidip gelinecek. Mitinge katılacağız.” dedi.

 

İlhan Tekin gazetecilerin sorduğu, “15 Temmuza destek verecek misiniz?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

 

“15 Temmuz için genel başkanımız bas bas bağırıyor kontrollü bir darbe diye. Bunun nesine destek verelim. 249 kişinin ölümü demişler ki otopsi yapalım, bunu araştıralım. Ama bunlar yapılmadı. 15 Temmuza destek vermeyiz. Herkesin ihtiyacı olan adalete destek vermeyen iktidara  15 Temmuz kontrollü darbenin nesine destek verelim. Türkiye’de baş kaldırı oluyor en büyük adam Yunanistan’a gidiyor 2. Adam Ilgaz’a saklanıyor bilmem ne bakan nerelere gidiyor, büyük şehir başkanları varoşlarda evlere saklanıyorsa demek ki bunlar vatan için hiçbir şeyleri yok.

 

Bunlar 23 Nisanı millikten çıkartıyorsa, 19 Mayısı çıkarıyorsa andımız okullardan kaldırılıyorsa  bunlar milli değil. Tekrar kafalarına göre millik yaratılan yerde vatandaş oraya gitmez. Kim gider bu millilikten son derece nemalananlar gider, günlük çıkar sağlamak için sahtekarlar gider. Ben bunun bir millilikle inanmadım. Olayın olduğu gün 15 Temmuz akşamı sosyal medya da yazdım bu kontrollü bir iştir sonuçları ilerleyen zamanlarda yazılacaktır da diye. Dediğim gibi tek tek çıkıyor ortaya.”

 

HDP’lilerin adalet yürüyüşüne katılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna da yanıt veren Tekin, şunları söyledi:

 

HDP Türkiye’de bir parti. Seçimle gelmiş bir parti.  Şimdiki HDP yöneticilerinin içerde olmasının nedeni nedir. Biz bir ulus partisi olmaya yönelik bir partiyiz. Bunu konuşurken görüyoruz. Gördükte. HDP doğuda bir parti olarak görüyoruz ama hiçte öyle değil. Ankara, İzmir, Aydın da milletvekili var yani yurdun her tarafına yönelmiş bir parti.

 

Biraz önce adaletten bahsettik. Adaleti bir tarafa atarak çeşitli karalamalarla PKK ile HDP’ yi oturtturdular. Açılım sürecinde Habur’a özel mahkeme gönderildi. Bir sürü terörist içeri girdi. Serbest bırakıldı. Suriye’den bir sürü terörist içeri alındı. HDP milletvekilleri güneydoğudaki olayları araştıralım dediler. Bu iktidar partisi tarafından reddedildi. Neden reddedildi. Orada  oynanan oyun yüzünden. BOP yüzünden.

 

Ben Hdp’nin bu adalet yürüyüşüne destek vermesinden yanayım. Verilsin de. Bu memleketin kurutuluşunda doğudaki Kürt kardeşlerimiz ne kadar varsa bölünmemesi için adalet için o kadar uğraşları var. Ben şahsi olarak HDP’nin Türkiyede yapabileceği herhangi bir etkinliğe İlhan Tekin olarak destek veririm. Bugün geçtiğimiz süreçlerde güneydoğuda  birçok il ve ilçe yerle bir oldu. Bunun sebebi HDP’ mi? HDP bas bas bağırdı. Arkadaşlar burada yanlış bir oyun oynanıyor. Gelin buna bir çare bulalım.  Adamları dinlemediler.

 

Hükümet olarak oralardaki yapılanmaya göz yumuyorsan “ey belediye sen bunlara destek ver” ben bunu anlarım. Oradakiler  İç İşleri Bakanlığına, Genel Kurmaya yazılar yazıyorlar. Güneydoğuda hendekler kazılıyor evler silahlandırılıyor buna müdahale etmek gerekir dediler ama “hayır  hiç müdahalede bulunmayın müdahale geçersiz” bunun geçersizliğini belediye anlıyor ki biz PKK’nın yaptığına destek verelim. Ben öyle anlarım. Niye hükümet demişki “sen oradaki PKK nın yaptıklarına karışmayacaksın, görmezden gel” derse belediye başkanı da derki “burada bir oyun dönüyor bende destek vereyim” diye düşünüyorum.” dedi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Bu haber 701 kez okundu.
HABERLER - 10:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  Çankırı’da Feci Tren Kazası 1 Ölü!
  Çankırı’da 10 Mart 2014 Pazartesi günü saat 19:00 sıralarında hemzemin geçitte yük treninin otomobile çarpması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere göre Çankırı ili, Esentepe Mahallesi nüfusuna kayıtlı 1980 doğumlu Kadir Özbahar sevk ve idaresindeki 18 AV 753 plakalı özel aracı ile Küçük Sanayi Sitesi Kavşağı’ndaki (Safir Tuz karşısındaki) hemzemin geçitten geçerek Salti Tuz Fabrikası istikametine […]
 • 02
  ÇANKIRI’NIN PROFESYONEL FUTBOL YOLCULUĞU
  ÇANKIRI’NIN PROFESYONEL FUTBOL YOLCULUĞU “ÇANKIRISPOR – ÇANKIRI BELEDİYESPOR – ÇANKIRISPOR” Hazırlayan . Aydın Demiröz Çankırı’da profesyonel futbol heyecanı 1982 yılında dönemin Valisi Erbay Fiş’in, “Çankırıspor”u kurma çalışmaları ile başladı. 24 kişilik ilk kurucu üyeler içinde Vali Fiş, dönemin Çankırı’da görev yapan üst düzey bürokratları ve esnaflar bulundu. 24 Şubat 1982 tarihli Karatekin gazetesinde kulübün kuruluşu […]
 • 03
  İslam Fıtrat Dinidir
  Fıtrat, kelime olarak “yaratılış” anlamına gelmektedir. Bütün insanların özünde mevcut olan “doğru”ya yatkın olma durumu; fazla zorlanmadan “doğru”yu fark edebilme yetisi de fıtrata uygunluktur. Fıtratta aklın, duygunun ve sezginin birlikte etkin olması söz konusudur. Bu sebepten, fıtrata dayalı değerlerde ve bu değerlerle ilgili bilgilerde, insanlar arasında anlama ve kavrama bakımından düzey ve derece farkı olmasına […]
 • 04
  DİL
  Günlerdir düşünüyorum da son dönemler de dilimizin giderek yozlaştığı ve sadeliğini yitirdiğini görüyoruz. Yabancı kültürlerin etkisiyle kültür erozyonu içerisinde dilimizi de bizden uzaklaştırıyorlar. Oysa DİL: tarihi ve kültürel değerlerin geçtiği köprüdür bu köprü sağlam olmazsa gelecek nesillere ulaşmak ve gelecek nesillerin geçmişi anlamları güçleşecektir. Tarihi çok eskilere dayanan dünyanın en büyük dillerinden biri olan Türkçeyi […]
 • 05
  T E V A Z U
  TEVAZU 2015 yılının olumsuzluklarının bitirilmesi ve l yıl daha yaşlandığımızın hüznü yerine 2016 yılının getirdiği mutluluğu tüm okuyucularımla birlikte yüreğimle kutlar, nice yıllara sağlıkla, başarıyla ve sevdiklerinle birlikte görmeni ve geçirmeni diliyorum, Dünya barışına, Ülkemize hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyor,tüm insanlara ve insanlığa değer verenlere sağlık mutluluk ve huzurlu yıllar temenni ederim. Yazımın konusu […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 115.642
  -2,98%
 • ALTIN 317.40
  0,61%
 • DOLAR 6.103
  0,30%
 • EURO 6.593
  0,24%

BİYOGRAFİ

Hüseyin FİLİZ

Hüseyin FİLİZ

İş Adamı
2 Şubat 1958’de Çankırı’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Kiraz’dır. Sanayici, Eğitimci; Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.Tarım makineleri ve çelik kapı fabrikası kurdu. Müteahhitlik yaptı. Özel sektörde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Hayvancılık, et ve süt ürünleri tesisi bulunmaktadır.24. Dönemde Çankırı Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji […]
TÜM BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.