14° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Vali Özcan: Tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum

Vali Vahdettin Özcan, 20 Kasım 2014 Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Vali Özcan mesajında; “20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen “Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi” ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları belirtmekte ve bu hakları yasal olarak güvence altına almaktadır. Bu sözleşmeye taraf ülkeleri yükümlülük altına alarak çocuklara […]
Çankırı Gündemi - 22 Kasım 2014 03:23 A A

Vali Vahdettin Özcan, 20 Kasım 2014 Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Vali Özcan mesajında; “20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen “Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi” ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları belirtmekte ve bu hakları yasal olarak güvence altına almaktadır. Bu sözleşmeye taraf ülkeleri yükümlülük altına alarak çocuklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için ülkeler arasında dayanışma ve işbirliğine imkân sağlamaktadır. Türkiye bu sözleşmeyi 1990 yılında imzalayarak iç hukukun bir parçası haline getirmiştir. Sözleşmenin kabulü olan 20 Kasım tarihi her yıl ”Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlanmaktadır.

Sözleşmede yer alan temel haklar; yaşama hakkı, eksiksiz biçimde gelişme hakkı, zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı, aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarıdır.

Her çocuk öncelikle sağlık, eğitim ve diğer tüm imkânlardan yararlanma ve barış dolu bir dünyada hayatın tüm güzelliklerini yaşama hakkına sahiptir.

Başta eğitim olmak üzere, sağlık ve barınma sorunu olmayan, her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni yüksek olan, düşünen, karar veren, çevresi ile olumlu iletişim kuran, kendini geliştirmiş ve geleceğe ümitle bakan çocuklar yetiştirmek için çaba gösteren milletler, gelişmelerini sürdürerek geleceğe güvenle bakabilmektedir.

Dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun tüm çocukların huzurlu bir dünyada yaşayabilmesi için bütün ülkelerin seferber olması şarttır. Çünkü çocuklarımız dünyanın geleceğidir ve evrensel barış çocukların kalplerindeki sevgi ve ümitlerin yeşermesine imkân verilirse tesis edilecektir.

Bu nedenle, geleceğin teminatı olan çocuklarımızın özel bir duyarlılığa ve güvenilir bir korumaya ihtiyacı vardır. Unutulmamalıdır ki sevgi, eğitim, yaşam, sağlık ve korunma hakkı çocukların en doğal haklarıdır. Bu hakları sunmak da sosyal devlet olmanın gereğidir.

Bu düşünceler eşliğinde, “Dünya Çocuk Hakları Günü”nü kutluyor, tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyor, sevgi, huzur ve barış dolu bir yaşam sürdürmelerini diliyorum.” dedi.

Bu haber 1080 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 03:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR (SON 1 AY)

 • 01
  TAVA ÇÖREĞI
  “Unun varsa çörek yap yağın çoksa börek yap” demişler. Bu çörek pek bilindik gibi olsa da bir de bizim usulü görün dedim ve geçenlerde annemle- kendisi muhteşem yapar ve ölçüsü göz kararıdır.TuzEkmek için ölçülendirildi.-  beraber yapıverdik. Çankırı’da çokça yapılan ve sevilen hamur işlerindendir. Özellikle kışın ezilmiş pestil ve turşu ile tadına doyum olmaz. Ardına çay […]
 • 02
 • 03
 • 04
  Çavundur Belediye Termal Kaplıcaları Açıldı
  Termal Kaplıcaları Açıldı Çavundur beldesinin Nüfusu 2000’in altında olduğu için 29 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde köy statüsüne dönüşmesiyle birlikte beldenin, Çavundur Belediye Kaplıcaları da köy tüzel kişiliğine devredilmiş ve seçimlerden bu yana yaklaşık 2,5 aydır tesis kapalı konumdayken, kiralanmasıyla ilgili Çavundur köy tüzel kişiliğinin aldığı karar doğrultusunda 05.06.2014 tarihinde 2886 sayılı kanuna göre […]
 • 05

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

BİYOGRAFİ

Hiç biyografi eklenmemiş.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.